This is a time and work aptitude test for the competitions like ssc, bank clerk / po/ specialist officer / IT officer, UPSC, state psc, cat, gate, mat etc. In this free aptitude practice test you will get 15 questions with four choice from which only 1 choice is correct. You have to choose that correct choice.

If you are not getting answer of any question then you can mark that question for review and it will be shown as yellow. You can attempt that question in the end of the test. You can jump to any question directly by clicking on the question number given above.

You can check your answers after finishing the time and work – aptitude test by clicking on view question button. This will show you all correct answers in green colour. The explanations are given in the end of the test.

## Time and work problem

0 of 15 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15

#### Information

(*) All the best

You have already completed the Test before. Hence you can not start it again.

Test is loading...

You must sign in or sign up to start the Test.

You have to finish following quiz, to start this Test:

#### Congratulations!!!" Time and work problem "

0 of 15 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

Your Final Score is : 0

You have attempted : 0

Number of Correct Questions : 0 and scored 0

Number of Incorrect Questions : 0 and Negative marks 0

Average score | |

Your score |

- Not categorized

You have attempted: 0

Number of Correct Questions: 0 and scored 0

Number of Incorrect Questions: 0 and Negative marks 0

**Now time to Share this Practice test on Facebook, Twitter, Google +, LinkedIn etc.**

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15

- Answered
- Review

- Question 1 of 15
##### 1. Question

1 pointsIf A and B together can complete a piece of work in 15 days and B alone in 20 days, in how many days can A alone complete the work?

Correct**Explanation –**(A+B)’s % of work in day is (100/15) = 6.66%B’s one day work % is 100/20 = 5%

A’s one day % work is 6.66-5 = 1.66%

thus, A needs 100/1.66= 60 days

Incorrect**Explanation –**(A+B)’s % of work in day is (100/15) = 6.66%B’s one day work % is 100/20 = 5%

A’s one day % work is 6.66-5 = 1.66%

thus, A needs 100/1.66= 60 days

- Question 2 of 15
##### 2. Question

1 pointsWorking 4 hours a day A can complete the work in 8 days, and working 6 hours a day B can complete the same work in 6 days. Working 8 hours a day, they can jointly complete the work in-

Correct**Explanation –**% 1 hours work of A is 100/32 = 3.125%% 1 hour work of B is 100/36 = 2.77%

A+b work = 5.90%

Time to complete the work

100/5.9 = 16.94 hours

then 16.94/8 = 2.12 days.

Means It will take 3 days to complete the work.Incorrect**Explanation –**% 1 hours work of A is 100/32 = 3.125%% 1 hour work of B is 100/36 = 2.77%

A+b work = 5.90%

Time to complete the work

100/5.9 = 16.94 hours

then 16.94/8 = 2.12 days.

Means It will take 3 days to complete the work. - Question 3 of 15
##### 3. Question

1 pointsPayal and Kajal working separately can mow field in 8 & 12 hours respectively. If they work in stretches of 1 hour alternately. Payal is beginning at 9:00 am, when will the mowing be completed?

Correct**Explanation –**[(100/8)+(100/12)]= 12.5+8.33

20.83% time taken to move the whole field

100/20.83 = 4.8 unit of time

hence, actual time is 2*4.8 = 9.6 hours

thus, work gets complete at 6:30 pm

Incorrect**Explanation –**[(100/8)+(100/12)]= 12.5+8.33

20.83% time taken to move the whole field

100/20.83 = 4.8 unit of time

hence, actual time is 2*4.8 = 9.6 hours

thus, work gets complete at 6:30 pm

- Question 4 of 15
##### 4. Question

1 pointsIf 10 men can do a piece of work in 12 days, the time taken by 12 men to do the same work will be-

Correct**Explanation –**here we use equivalence method ,Men days

10 ↓ 12

12 ↑ x

hence, downward arrow shows decrement and upward arrow shows increment

Thus, 10*12 = 12*x

x = 10 days

Incorrect**Explanation –**here we use equivalence method ,Men days

10 ↓ 12

12 ↑ x

hence, downward arrow shows decrement and upward arrow shows increment

Thus, 10*12 = 12*x

x = 10 days

- Question 5 of 15
##### 5. Question

1 pointsTo complete the work A takes 50% more time than B. If together they take 18 days to complete the work how much time shall B take to complete the work?

Correct**Explanation –**a+b 1 day work = 1/18(2/3*b+b) = 1/18

(5/3b) = 1/18

one day work of b = 3/90

b alone can complete the work in 90/3 days which is 30 days

Incorrect**Explanation –**a+b 1 day work = 1/18(2/3*b+b) = 1/18

(5/3b) = 1/18

one day work of b = 3/90

b alone can complete the work in 90/3 days which is 30 days

- Question 6 of 15
##### 6. Question

1 pointsIf 10 men and 20 boys can make 260 mats in 20 days, then how many mats will be made by 8 men and 4 boys in 20 days

Correct**Explanation –**It can be calculated as20*260*20 = x*20*20

hence x = 260 mats

Incorrect**Explanation –**It can be calculated as20*260*20 = x*20*20

hence x = 260 mats

- Question 7 of 15
##### 7. Question

1 pointsTwo pipes P and Q can fill cistern in 12 and 15 minutes respectively.Both are opened together but at the end of 3 minutes P is turned off. Then in how many more minutes will Q fill the cistern

Correct**Explanation –**P can fill in 1 minute = 100/12 = 8.33Q can fill in 1minute = 100/15 = 6.66

P+Q in 1 minute = 15%

In 3 minutes cistern is fill 45%

then, 55/6.66 = 8 (1/4)

Incorrect**Explanation –**P can fill in 1 minute = 100/12 = 8.33Q can fill in 1minute = 100/15 = 6.66

P+Q in 1 minute = 15%

In 3 minutes cistern is fill 45%

then, 55/6.66 = 8 (1/4)

- Question 8 of 15
##### 8. Question

1 pointsTwo pipes can fill an empty tank separately in 24 min and 40 min respectively and a third pipe can empty 30 gallons of water per min. If all 3 pipes are open empty tank will become full in 1 hour. The capacity of tank is

Correct**Explanation –**part of the tank fill in 1 minute = (x/24)+ (x/40) -30 = x/60So, 12x= 30*240

x= 600

Incorrect**Explanation –**part of the tank fill in 1 minute = (x/24)+ (x/40) -30 = x/60So, 12x= 30*240

x= 600

- Question 9 of 15
##### 9. Question

1 pointsA boy and girl together fill cistern with water. The boy pours 4 l of water in every 3 min and girl pours 3l in every 4 min. How much time will it take to fill 100 l of water in the cistern?

Correct**Explanation –**Water filled by boy+girl in 1 minute = 4/3+3/4 = (16+9)/12 = 25/12lhence, 100*12/25 = 48 min.

Incorrect**Explanation –**Water filled by boy+girl in 1 minute = 4/3+3/4 = (16+9)/12 = 25/12lhence, 100*12/25 = 48 min.

- Question 10 of 15
##### 10. Question

1 pointsA, B and C completed a work costing Rs. 1800. A work 6 days, B for 4 days and C for 9 days. If their daily wages are in the ratio 5:6:4. Then how much amount will be received by A?

Correct**Explanation –**6*5x+4*6x+4*9x = 180090x = 1500

x= 1800/90

total amount of A = 1800*30/90 => 600.

Incorrect**Explanation –**6*5x+4*6x+4*9x = 180090x = 1500

x= 1800/90

total amount of A = 1800*30/90 => 600.

- Question 11 of 15
##### 11. Question

1 pointsA man and a boy received 800 as wages for 5 days for the work they did together. The man’s efficiency in the work was thrice times that of the boy. What are the daily wages of the boy

Correct**Explanation –**Man= 3 boyDaily wages for them = 800/5 = 160

4 boy (1 man + 1 boy) = 160

4 boy = 160

Or boy = 40

Incorrect**Explanation –**Man= 3 boyDaily wages for them = 800/5 = 160

4 boy (1 man + 1 boy) = 160

4 boy = 160

Or boy = 40

- Question 12 of 15
##### 12. Question

1 pointsSuresh can copy 50 pages in 10 hours, Suresh and Prakash together can copy 300 pages in 40 hours. In how much time can Prakash copy 30 pages?

Correct**Explanation –**Suresh+ Prakash copy pages in 1 hour = 300/40 => 7.5 pagesSuresh copied pages in 1 hour = 50/10 = 5 pages

Prakash copied pages in 1 hour = 7.5-5 = 2.5

thus, Prakash can copy 30 pages in 30/2.5 = 12 h.

Incorrect**Explanation –**Suresh+ Prakash copy pages in 1 hour = 300/40 => 7.5 pagesSuresh copied pages in 1 hour = 50/10 = 5 pages

Prakash copied pages in 1 hour = 7.5-5 = 2.5

thus, Prakash can copy 30 pages in 30/2.5 = 12 h.

- Question 13 of 15
##### 13. Question

1 pointsThere is provision of food in fort for 1200 soldiers for 60 days, after 15 days, 200 soldiers leave the fort. Remaining food will last fo how many days-

Correct**Explanation –**Work equivalence method-1200*45 = 1000*x

hence, x = 54 days

Incorrect**Explanation –**Work equivalence method-1200*45 = 1000*x

hence, x = 54 days

- Question 14 of 15
##### 14. Question

1 pointsIf 10 persons can do a job in 20 days, then 20 person with twice the efficiency can do the same job in-

Correct**Explanation –**By work equivalence method,man*days*work = MAN*DAYS*WORK

10*20*1 = 20*2*x

hence, x = 5 days.

Incorrect**Explanation –**By work equivalence method,man*days*work = MAN*DAYS*WORK

10*20*1 = 20*2*x

hence, x = 5 days.

- Question 15 of 15
##### 15. Question

1 pointsIf m men can do a work in r days, then the no..of days taken by (m+n) men to do it is :

Correct**Explanation –**M*D = m*dmr = (m+n)*d

d = mr/(m+n)

Incorrect**Explanation –**M*D = m*dmr = (m+n)*d

d = mr/(m+n)